T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
VAN FERİT MELEN HAVALİMANI

​​​​​​

Tarihi Mekanlar


Tarihi Mekanlar


                                                                               Akdamar Adasi

                                                 akdamar1.jpg


Van’in Gevas ilçesine bagli Akdamar Adasi, içinde bulundurdugu Akdamar Kilisesi ve karsisinda Artos daglarinin ihtisamli manzarasiyla, hiçbir yerde göremeyeceginiz kadar baska bir güzellige sahiptir.

Ada, her mevsim farkli güzeldir. Bahar aylarinda giderseniz, bembeyaz badem agaçlarinin açtigini görürsünüz. Yazin ise, adaya yapacaginiz kültürel gezi yaninda, tertemiz berrak suyunda yüzmenin tadini çikarabilir, badem agaçlarindan ellerinizle  koparttiginiz nefis bademlerin tadina varabilirsiniz.

Ada Gevas ilçesine 10 km uzakliktadir. Buradan günün her saatinde adaya ulasimi saglayan tekneler bulunmaktadir. Tekne doldukça harket ediyor. Tekne yolculugu muhtesem bir manzara esliginde 20 dakika civarinda sürüyor. Adada istediginiz kadar zaman geçirdikten sonra, ayni limanda bekleyen ayni teknelerle istediginiz zaman adadan ayrilabilirsiniz. Adadan kalkan en son tekne 18:00 civarinda adadan ayriliyor.

 

Akdamar Kilisesi​

Akdamar Kilisesi, adanin güneydogusunda yer aliyor. Gevas sahilinden yola çiktiginizda, kiliseyi çiplak gözle görebiliyorsunuz. Kilise duvarlari, figür bakimindan oldukça zengindir.

Ermenilerden kalma bu kiliseye yakindan baktiginizda, meshur Van gölü Canavar’ina benzer figürler de görebilirsiniz. Bunun disinda Incil ve Tevrat’tan alinmis sahneler de vardir. Nar ve üzüm, bereketi temsil ettiginden, her duvara bolca islenmis. Söylentiye göre, zamaninda bu figürlerin gözleri zümrütlerle süslüymüs. Fakat zamanla bu zümrütlerin hepsi gelen ziyaretçiler tarafindan çalinmis. Senelerce bakimsiz kalan kilise, 2007 senesinde restore edilmis.​​    
                                                                       Van Kalesi

                                                               

Urartularin ilk baskentidir. Van Kalesi M. Ö. 9. yüzyilin ortalarinda Urartu Krali I. Sarduri tarafindan yaptirilmistir. Günümüze oldukça saglam olarak ulasan kalenin girisi kuzeybatidadir. Girisin hemen batisinda Sarduri Burcu (Madir Burcu) yer alir. Burada I. Sarduri tarafindan Asur diliyle yazilmis çivi yazili kitabeler mevcuttur.

Van il merkezine 5 km. uzaklikta bulunan Van Kalesi Urartu Krali I. Sarduri tarafindan MÖ. 840–825 yillari arasinda yaptirilmistir. Kalede Urartular döneminden kalan Madir (Sardur) Burcu, Anali-Kiz Açik Hava Mabedi, I. Argisti, Menua ve II. Sarduri’nin kaya mezarlari, Bin Merdivenler, Ana Kaya’ya oyulmus sur duvarlarinin temelleri ve bunlarin üzerinde yükselen sur duvarlari günümüze iyi bir durumda gelebilmistir.

Kalenin kuzeybati ucundan yukariya çikildiginda Urartu Krali I. Argisti`nin mezar aniti ve giris kismindaki duvarlarda çivi yazili yilliklar bulunmaktadir. Kalenin güney kesiminde Urartu krallarina ait mezar odalari yer almaktadir.

Güneyde eski Van sehrine ait kalintilar vardir. Bunlardan Selçuklu Dönemine ait Ulu Camii ile Osmanli Dönemine ait Kaya Çelebi ve Hüsrev Pasa Camileri dikkat çekici eserlerdir.

Urartu döneminden sonra Osmanli dönemine kadar uzanan zaman süreci içerisinde Pers yazitlari disinda herhangi bir döneme tarihlendirilen bir kalinti ile karsilasilmamistir. Osmanli dönemine ait sur duvarlari, kale giris kapisi, Yukari Kale, Süleyman Han Camisi ile minaresi ve çesitli yapilar da günümüze iyi bir durumda gelebilmistir.

Kale kesme ve moloz tastan yapilmis olup, düzgün bir plani bulunmamaktadir. Kalenin genisligi bazi yerlerde 20–120 m. arasinda degismektedir. Uzunlugu 1800 m.yi bulmaktadir. Ovadan yüksekligi de yaklasik 100 m. dir.

Kale iç içe dört ayri surdan meydana gelmistir. Bunlardan I. Sarduri’nin kesme tastan yaptirdigi burç 51 m. uzunlugunda, 26 m. genisligindedir. Burcun güney yüzünde yapimi ile ilgili bir kitabe bulunmaktadir. Ayrica I. Argistis’in mezari oldugu sanilan bölümde de uzun bir yazit bulunmaktadir. Kaynaklarda Horhor Kronigi olarak tanimlanan bu anitsal kaya kitabesinde I. Argistis’in döneminde yapilan isler anlatilmistir.

Kalenin güneybatisinda ise degisik yüksekliklerde iki platform bulunmaktadir. Buradaki dikdörtgen bir giristen sonra yine dikdörtgen planli 4.10x7.00 m. ölçüsünde ikinci bir odaya geçilmektedir. Üzeri düz bir tavanla örtülmüs olan bu bölümün üç duvari içerisine derin nisler içerisinde 78 oyuk açilmistir. Bu görünümü ile bu mezar aniti kuzeybati Iran’daki karniyarik mezar anitinin bir benzeridir. Bu bölümün içerisindeki oyuklarda ölü külleri bulunmaktadir.

Kalenin güneyinde eski Van sehrine ait kalintilar vardir.
T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü